Kategorie
Zaburzenia wzwodu

Co powoduje zaburzenia erekcji i co możesz z tym zrobić?

Dane z badań sugerują, że dotyczy on 18 milionów mężczyzn w wieku powyżej 20 lat w Stanach Zjednoczonych.

Wpływa na mężczyzn w każdym wieku, ale z wiekiem staje się coraz bardziej powszechny.

Miliony ludzi zmagają się z tym, ale szokująco niewielu szuka leczenia.

Jaki warunek jest powszechny, gdy pozostaje nierozpoznany, aw wielu przypadkach nieleczony?

Zaburzenie erekcji.

Te słowa wystarczą, by denerwować każdego człowieka. Zaburzenia erekcji to bardzo osobisty problem, o którym wielu mężczyzn uważa za zawstydzających lub haniebnych.

tadalis

Mężczyźni, którzy nie szukają leczenia zaburzeń erekcji, często czują się tak, jakby cierpieli sami, ale nic nie może być dalsze od prawdy. Badanie dotyczące starzenia się mężczyzn wykazało, że aż 40 procent mężczyzn doświadcza pewnego stopnia zaburzeń erekcji, zanim osiągną 40, a zapadalność wzrasta aż do 70 procent w wieku siedemdziesięciu lat.

Zaburzenia erekcji są powszechne, ale wielu mężczyzn nie uczy się nawet podstaw o tym, co dokładnie jest, co go powoduje i co można zrobić, aby leczyć i zapobiegać. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym stanie i jak najlepiej sobie z tym poradzić.

Czym dokładnie jest zaburzenie erekcji?

Zaburzenia erekcji, zwane także zaburzeniami erekcji, są definiowane jako niezdolność do osiągnięcia lub utrzymania erekcji wystarczająco silnej do seksu. Ale co – dokładnie – się dzieje? Wewnątrz penisa znajdują się dwie długie, cylindryczne komory zwane ciałami jamistymi, które zawierają niezliczoną liczbę naczyń krwionośnych i tkanek, a także jedną główną tętnicę w każdej komorze.

Kiedy się pobudzasz, mózg wysyła wiadomości chemiczne do naczyń krwionośnych w penisie, powodując ich rozszerzenie lub otwarcie, umożliwiając przepływ krwi do penisa. W miarę wzrostu ciśnienia krew zostaje uwięziona w ciałach jamistych, utrzymując penisa w pozycji wyprostowanej. Jeśli przepływ krwi do penisa jest niewystarczający lub jeśli nie zatrzymuje się w penisie, może to prowadzić do zaburzeń erekcji .

Co powoduje zaburzenia erekcji?

Objawami zaburzeń erekcji są trudności w osiągnięciu erekcji, problemy z utrzymaniem erekcji i zmniejszone zainteresowanie seksem. Ponieważ podniecenie seksualne mężczyzn jest dość złożonym procesem, czasami może być trudno zidentyfikować konkretną przyczynę. 

Pobudzenie zaczyna się w mózgu, ale obejmuje również nerwy, mięśnie i naczynia krwionośne, a hormony i emocje mogą na nie wpływać. Jeśli wystąpi problem z którąkolwiek z tych rzeczy, konsekwencją mogą być zaburzenia erekcji .

Ogólnie rzecz biorąc, przyczyny zaburzeń erekcji można podzielić na dwie kategorie: fizyczne i psychiczne. Chociaż każda z tych kategorii ma swój własny zestaw czynników, wiele przypadków zaburzeń erekcji wiąże się z przyczynami z obu kategorii. Oto przegląd każdej kategorii:

Fizyczne przyczyny zaburzeń erekcji

Najczęstsze fizyczne przyczyny zaburzeń erekcji są związane z krążeniem i ciśnieniem krwi. Choroby serca, miażdżyca, wysoki poziom cholesterolu i wysokie ciśnienie krwi mogą wpływać na ilość krwi przepływającej do penisa. Cukrzyca przyczynia się do zaburzeń erekcji poprzez uszkodzenie nerwów i naczyń krwionośnych. Przyjmowanie niektórych leków wiąże się również z powodowaniem lub zaostrzeniem zaburzeń erekcji.

Otyłość i zespół metaboliczny mogą powodować zmiany ciśnienia krwi, składu ciała i cholesterolu, co może prowadzić do zaburzeń erekcji. Inne stany, które mogą przyczyniać się do zaburzeń erekcji obejmują Parkinsona, stwardnienie rozsiane, chorobę Peyroniego, zaburzenia snu, palenie tytoniu, alkoholizm i nadużywanie narkotyków. Przyjmowanie niektórych leków może również zwiększać ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji.

Psychologiczne przyczyny zaburzeń erekcji 

W wielu przypadkach zaburzenia erekcji są zakorzenione w problemach psychologicznych – szczególnie u mężczyzn poniżej 40 roku życia . Ponieważ pobudzenie zaczyna się w mózgu, problemy psychologiczne mogą być istotnym czynnikiem przyczyniającym się do zaburzeń erekcji. Warunki zdrowia psychicznego, takie jak depresja lub lęk, mogą negatywnie wpływać na twoje libido, utrudniając pobudzenie.

Stres może być również głównym czynnikiem, ponieważ może zakłócać wysyłanie sygnałów przez mózg, aby umożliwić dopływ krwi do penisa. W wielu przypadkach problemy psychologiczne przekształcają się w lęk przed występami, który sam w sobie staje się samospełniającą się przepowiednią.

Chociaż czasami trudno jest określić konkretną przyczynę zaburzeń erekcji, zawsze warto podjąć wysiłek. Nieleczona ED może przyczynić się do pogorszenia stresu i lęku, a także niskiej samooceny, problemów w związkach i impotencji. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się o opcjach leczenia.

Jakie opcje leczenia zaburzeń erekcji są dostępne?

W wielu przypadkach diagnoza zaburzeń erekcji wymaga niewiele więcej niż badania fizykalnego i przeglądu objawów. Jeśli jednak lekarz podejrzewa, że przyczyną może być problem zdrowotny, może poprosić o dodatkowe badania. Po ustaleniu przyczyny zaburzeń erekcji ty i twój lekarz możecie zdecydować o sposobie leczenia.

Oto niektóre z opcji:

  • Leki z zaburzeniami erekcji – leki takie jak syldenafil (Viagra®), tadalafil (Cialis®) i wardenafil (Levitra®) stymulują przepływ krwi do penisa, umożliwiając osiągnięcie erekcji. Leki te należy przyjmować przed rozpoczęciem aktywności seksualnej.
  • Psychoterapia – W przypadku psychologicznych przyczyn zaburzeń erekcji psychoterapia może być korzystna. Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) jest popularną metodą, ponieważ pomaga radzić sobie z negatywnymi wzorcami myślenia, które mogą przyczyniać się do lęku przed wydajnością.
  • Próżniowe urządzenia ograniczające – Alternatywę dla doustnych leków, próżniowe urządzenia ograniczające mogą tworzyć erekcję za pomocą ciśnienia próżniowego – po rozwinięciu erekcji wokół podstawy penisa umieszcza się pas zwężający, aby utrzymać erekcję.
  • Chirurgia – Jednym z bardziej inwazyjnych metod leczenia zaburzeń erekcji są również opcje chirurgiczne. Nadmuchiwane urządzenia lub plastyczne pręty można chirurgicznie wszczepić po obu stronach penisa, aby pomóc osiągnąć erekcję.
  • Zmiany stylu życia – w przypadkach, gdy czynniki stylu życia, takie jak otyłość, niezdrowa dieta i brak ćwiczeń fizycznych wpływają na zaburzenia erekcji, wprowadzanie zmian zdrowotnych w stylu życia może rozwiązać podstawowe przyczyny powodujące objawy.

Wybierając leczenie zaburzeń erekcji, nie spiesz się. Dostępnych jest wiele opcji i chociaż żadna z nich nie jest idealna, niektóre z nich mogą być dla Ciebie bardziej odpowiednie niż inne. Przed rozpoczęciem leczenia należy poinformować lekarza o wszelkich przyjmowanych lekach lub suplementach i uważać na działania niepożądane.

Jaki jest twój następny krok?

Dowiedziawszy się znacznie więcej o zaburzeniach erekcji, w tym o czynnikach ryzyka i przyczynach, powinieneś być przygotowany do oceny własnej funkcji erekcji. 

Jeśli masz problemy z erekcją lub masz niektóre z czynników ryzyka wymienionych powyżej, warto udać się do gabinetu lekarskiego. Jeśli zdecydujesz się poszukać pomocy, przekaż lekarzowi jak najwięcej informacji na temat objawów, w tym ich częstości i nasilenia, a także ich wystąpienia. 

Z pomocą lekarza możesz ustalić najlepszy sposób leczenia w celu przywrócenia funkcji seksualnych.

Zaburzenia erekcji mogą być nieprzyjemnym stanem, o którym tak naprawdę nikt nie chce rozmawiać, ponieważ nie zdając sobie z tego sprawy, problem nie zniknie. Najlepszą obroną przed takimi problemami zdrowotnymi jest nauczenie się wszystkiego, co możesz, aby poradzić sobie z problemem u źródła. Jeśli jesteś gotowy, aby przestać żyć w zakłopotaniu z powodu swojej funkcji seksualnej, zostań rzecznikiem siebie i swojego zdrowia i porozmawiaj ze swoim lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.